Avagy: hogyan NE hozd magad kellemetlen helyzetbe.
Az év eleje a nagy elhatározások, váltások/változtatások kedvenc időpontja. Még akkor is érdemes egy vonalat húzni magunkban, ha nem vagyunk a "január 1.-i fogadalmak" nagy hívei :)
A számítástechnikában dolgozók, de még az egyszerű felhasználók esetében is érdemes átgondolni az elmúlt évet, és - legalább lélekben - felkészülni a most következő évre is.
Rendszergazdák ilyenkor törlik a régi log-file-okat, felkészülnek az új évre, megpróbálják elfelejteni az elmúlt év húzós pillanatait, amiről csak ők tudnak... A céges felhasználók (egy) részére kötelező a jelszó-változtatás, illetve Magyarországon meg kell barátkozniuk egy-két változással is... Ja, meg az iskoláknak is...
Az otthoni átlag felhasználó - jó esetben - végre kiírja/átmásolja (archiválja) a fontos dokumentumait (és régi/felesleges képeit, filmjeit) lemezre/külső winchesterre, kitörli a felesleges programokat, és a nagytakarítás után még lefuttatja a töredezettség-mentesítést is.
Akik Karácsonyra új gépet kaptak/vettek, azok pedig igyekeznek belakni az új rendszert, átmenteni a fontos adatokat a régiről az új gépre, és - ha nem marad családon belül - megszabadulni a régi géptől.
Egy ilyen gép került hozzám nemrég, amin az előző tulaj az ilyenkor elkövethető hibák nagy részét elkövette. Ennek kapcsán jutott eszembe: valószínűleg nincs egyedül.
Tehát a kérdés: hogy kerülhetem el, hogy az eladott (vagy akár a kukába kidobott) laptop/számítógép/winchester/memóriakártya, vagy bármely egyéb, adatok tárolására használt eszközöm miatt kényelmetlen helyzetbe kerüljek?
Egyszerű a válasz: le kell törölni róluk mindent.
A kivitelezés - ha jól akarod csinálni - egy kicsit bonyolultabb.
1. Adatmentés, költöztetés, archiválás
Előtted a régi géped, már minden adatod (képek, dokumentumok, stb.) az új gépen, vagy lemezen/külső winchesteren. Érdemes leellenőrizni, hogy valóban ott vannak-e a file-ok, amiket átmentettél, vagy csak úgy néz ki **.
Pl. ha egy hibás pendrive a "költöztetőeszköz", akkor a másolás - látszólag - ugyanúgy lezajlik, a file-ok nevei is megjelennek, de ha megnyitnád bármelyiket, hibaüzenet fogad.
Ha ezen túl vagy, akkor ellenőriz végig a géped, s ne csak a "Dokumentumok" mappába nézz bele, hanem az összes meghajtó/partíció legtöbb mappájába érdemes belekukkantanod. Az asztalon lévő (gyengébbek kedvéért: a bekapcsolás után látott felület, amin az ikonok vannak) file-okat, mappákat is nézd át!
2. Újratelepítés
A legjobb megoldás, ha újrainstallálod az egész géped: így biztos, hogy nem hagysz rajta semmi feleslegeset, gyorsabb is lesz, a vevő ki tudja próbálni, és talán még örül is neki, hogy ezzel nem neki kell bajlódnia.
De feltétlenül olvasd el először : Windows telepítés/újratelepítés/eltávolítás.
Ha a teljes újratelepítést választod, de még akkor is, ha újraparticionáltad a géped, mindenképp futtasd le a CCleaner biztonságos törlését - bővebben egy kicsit lejjebb.
Ha nem installálsz, hanem "csak" törölsz, akkor lehet, hogy még több munkát veszel a nyakadba...
3. Személyes adatok/programok törlése
Tehát: ami felesleges/személyes, töröld.
Töröld/uninstalláld a felesleges programokat is! (Különös figyelemmel a banki utalásokat végző szoftverekre).
Távolítsd el az összes jelszavad/automatikus bejelentkezésed.
Szedd le, távolítsd el azokat a programokat is, amelyekbe jelszavakat mentettél, és nem tudod, hogyan távolítsd el belőlük az automatikus bejelentkezést/mentett jelszavakat.
Pl.: Skype, böngészők.
Töröld ki a könyvjelzőket/kedvenceket a böngészőidből.
Távolítsd el a vezeték nélküli (WIFI) hálózatok neveit, jelszavait.
Távolítsd el - ha van - a Windows jelszavait, illetve a BIOS jelszavát is.
Tiltsd le a lapozófile-t (pagefile.sys): Sajátgép/Számítógép - jobbklikk - Tulajdonságok - Rendszer - Speciális beállítások - Virtuális memória - Beállítások - Módosítás - Ne legyen lapozófile. (Ezt a CCleaner futtatása után - és ha töredezettség-mentesítesz is, akkor az után - célszerű visszaállítani fix értékre: pl. 2048 MB-ra.)
4. Töltsd le a CCleaner, és a SIW nevű programokat.
Mindkettő "kétélű fegyver": Neked is, és a vevőnek is hasznos.
A CCleaner-rel ki tudod törölni a felesleges file-okat a Lomtárból, átmeneti könyvtárakból, a jelszavakat a böngészőből, felül tudod írni az üres felületet (ahonnan a letörölt file-ok még könnyedén visszaállíthatóak), illetve a Registry-ben előforduló hibákat is kijavíthatod.
A "Beállítások" - "Haladó" alatt így állítsd be:
A "Mentett jelszavak", és a "Mentett űrlap információk" előtti
négyzetbe mindenhová tegyél pipát!
A törlési módszert állítsd át DOD 5220.22-M* - re!
Ezután menj a "Tisztító" menüpontba,
és jobb oldalon alul kattints a "Tisztítás futtatása" gombra.
Ha ezzel végzett:
"Rendszerleíró",
"Hibák keresése",
"A kijelölt hibák javítása"
"Az összes kijelölt hiba javítása"
Ezután s SIW-et elindítva, és a "Password"-re kattintva körül tudsz nézni,
hátha maradt még ki nem törölt jelszó valahol:
A SIW megmutatja a mentett jelszavaid nagy részét:
A SIW-et arra is remekül tudod használni, hogy a "Hardware" pont alatti információk alapján tisztába legyél azzal, géped pontosan milyen paraméterekkel rendelkezik, mi van benne, illetve a vevőnek is meg tudod mutatni, hogy mindezek valóban benne vannak a gépedben...
Ha készen vagy, futtasd le a töredezettség-mentesítőt (akár a Windows sajátját, akár pl. a Defraggler-t).
Biztonságos törlésre alkalmas program az Eraser és a Hardwipe is.
* DOD 5220.22-M: 2007 júniusáig ez a törlési módszer volt hivatalosan elfogadva az Egyesült Államokban, többek között a CIA-nál is. Azóta már csak abban bíznak, ha teljesen lemágnesezik, vagy fizikálisan is megsemmisítik az adathordozót... :)
Update: newtehen ötlete alapján:
dban (Darik's Boot and Nuke) boot-lemez, amellyel mindent meg tudsz semmisíteni, ami a winyódon van. 10 MB, innen letölthető.
Update 2.: spontan ötlete:
Ha a mentendő file-okat becsomagolod, és a .rar, vagy .zip file-t másolod át, annak sokkal könnyebb ellenőrizni az épségét. Ingyenes ki/becsomagoló pl. a 7-zip.
Az utolsó kommentek