Kattints a képre bővebb infókért! Forrás: időkép.hu
Jelenleg (2010.07.14.) Dunaharasztiban van a legmelegebb: 37.1 C fok.
(még egy tized, s megdől a mai hőmérsékleti rekord)
Te, aki ott ülsz a számítógép előtt, s szidod a kánikulát, gondolj bele, mi lehet a géped belsejében.
Ha nem légkondicionált irodában ülsz, akkor géped már eleve legalább 25-30 C fokos levegőt szív be. Ezzel hűti a legalább 50 C fokos processzort - feltéve, hogy a hűtőrendszered (hűtőbordák, ventillátor) tiszta, valamint a processzor és a hűtőborda között megfelelő a hőátadás (viszonylag új hőpaszta van a kettő között).
Mennyivel forróbb egy koszos gép? - egy régebbi cikk.
Egy "kicsit" koszos hűtőborda
A processzorokat kb. 75-80, a winchestereket maximum 50-55 C fokig lehet "biztonságosan" használni. Persze, a proci is elmegy 90-95 C fokig, de akkor már hibázhat (ez a kisebb gond), illetve letilt, kifagy, újraindul a géped (ez már nagyobb baj).
A winchestereknél meg egyszerűen "csak" adatvesztés, rosszabb esetben elhalálozás a tartósan 55-60 C fok feletti hőmérsékleten üzemeltetés "ajándéka".
A winchesterek üzemi hőmérséklete sok tényezőtől függ: gyártmány, típus, fordulatszám, beépítés módja (asztali gépeknél), van-e rajta hűtőventillátor, laptopoknál az elhelyezkedése, illetve hogy a laptop alatt van-e hűtés, az épp futtatott alkalmazás mennyire pörgeti a winyót, stb...
Mindenképp javasolt az otthonra ingyenes Hard Disk Sentinel (Merevlemez Őrszem) futtatása, amivel nem csak a winchester hőmérsékletét, hanem állapotát is monitorozni tudod. Itt írtam róla bővebben.
Hogyan tudod ellenőrizni, hogy gépedben milyen hatásfokú a hűtés?
Pl.: letöltöd a SIW programot innen (ingyenes), és futtatod. Létezik installálható (ez tud magyarul is), illetve futtatható verzióban (ez csak angolul tud).
A programban a bal oldali listából kiválasztod a "Sensors" (magyarban: "Érzékelők") menüpontot, s rákattintva látod az alaplap, a processzor, a winchester és jó esetben az akkumulátor hőmérsékletét.
A másik, szintén ingyenes program a HWiNFO32™, erről már írtam itt.
Ha a processzor 80, a winchester 55-60 C fok felett van, akkor érdemes belenézni a gépbe, hogy miért ilyen magasak a hőmérsékletek (pl.: koszos hűtőborda-ventillátor).
Laptopoknál sokat elárulhat a hűtőrendszer tisztaságáról, ha kezed odateszed, ahol a hűtőventillátor a levegőt kifelé fújja - ha érezhetően jön a levegő, akkor át tudja fújni a lamellák között a levegőt, ha nem, akkor megérett egy tisztításra.
Laptopok tisztításáról már írtam régebben is, ha másért nem, hát a képek miatt érdemes megnézni:
Acer Aspire 3100 - a Te gépedben mi lehet?, vagy
Acer Aspire 1650 tisztítás-javítás.
Acer Aspire 3100 - szétszedve, még tisztítás előtt
Ebben a régebbi bejegyzésben pedig egy asztali gép belsejében láttunk érdekes dolgokat.
Arról is volt szó, hogy számítógépházakat hogyan tudunk leszigetelni (1 rész, 2. rész), hogy minél kevesebb por jusson be a házba.
600.-Ft, fél óra és egy kis kézügyesség - erre van szükség
Összefoglalva: a gépedben meleg van, melegebb, mint gondolnád :)
Ha egy kicsit is fontos Neked géped és adataid védelme, akkor érdemes egy kicsit odafigyelni, mennyire forró gépedben - legyen akár asztali gép, akár laptop - a processzor és a winchester.
Update - Hasonló posztok:
Az utolsó kommentek